BDT: 5,20,000
| Bike Name | Honda CB150X |
|---|---|
| Bike Brand | Honda |
| Category | Adventure |
| Brand Origin | Japan |
| Showroom | Find Here |
| Type | Single Cylinder, 4-Stroke, 4 Valves Liquid Cooled, DOHC Engine |
|---|---|
| Engine cc | 149.16 cc |
| Maxpower | 16.7Bhp @ RPM |
| Max torque | 13.8NM @ RPM |
| Engine bore | 57.30 mm |
| Stroke | 57.80 mm |
| Fuel System | Programmed Fuel Injection (PGM-Fi) |
| Compression Ratio | 11.3 : 1 |
| Oil Capacity | 12.00 liter |
| Gears | 6 |
| Clutch | Multiple Wet Clutch With Coil Spring |
| Starting Method | Electric |
| Mileage | 35 Kmpl |
|---|---|
| Top Speed | 120.00 Kmph |
| Length | 2031 mm |
|---|---|
| Width | 796 mm |
| Height | 1309 mm |
| Seat Height | 817 mm |
| Wheelbase | 1315 mm |
| Ground Clearance | 181 mm |
| Fuel Tank | 12.00 liter |
| Weight | 139 kg |
| Suspension Front | Showa 37mm Inverted Telescopic, 150 Mm Stroke |
|---|---|
| Suspension Rear | Swing Arm With Single Suspension (Pro-Link System) |
| Wheel Front Type | Alloy |
| Wheel Rear Type | Alloy |
| Tire Type | Tubeless |
| Tire Front | 100/80 R17 |
| Tire Rear | 130/70 R17 |
| Brake Front | Disc |
| Brake Rear | Disc |
| Speedometer | Digital |
|---|---|
| Odometer | Digital |
| Techometer | Digital |
| Fuel Indicator | Yes |
| Seat Type | Single |
| Battery Type | MF |
|---|---|
| Battery Capacity | 12V 5Ah |
| Battery Voltage | 12V |
| Head Lamp | LED |
| Turn Lamp | LED |
| Ignition | Full Transistorized |
| Tail Light | LED |
| Engine Kill Switch | Yes |
| No. Cylinders | 1 |
|---|---|
| Drive Type | Chain |