| Bike Name | Honda CBR 650 F |
|---|---|
| Bike Brand | Honda |
| Category | Sports |
| Brand Origin | Japan |
| Showroom | Find Here |
| Type | Liquid Cooled Inline Four Cylinder DOHC |
|---|---|
| Engine cc | 648.72 cc |
| Maxpower | 85.2 bhp @ 11000 rpm |
| Max torque | 62.9 Nm @ 8000 rpm |
| Engine bore | 67.00 mm |
| Stroke | 46.00 mm |
| Fuel System | Fuel Injection |
| Compression Ratio | 11.4:1 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Gears | 6 |
| Clutch | Wet, Multiplate With Coil Springs |
| Starting Method | Self Start Only |
| Mileage | 21 Kmpl |
|---|---|
| Top Speed | 197.00 Kmph |
| Length | 2107 mm |
|---|---|
| Width | 753 mm |
| Height | 1149 mm |
| Seat Height | 810 mm |
| Wheelbase | 1449 mm |
| Ground Clearance | 133 mm |
| Fuel Tank | 17.30 liter |
| Fuel Tank Reserve | 3.50 |
| Weight | 215 kg |
| ABS | Yes |
|---|---|
| CBS | No |
| Suspension Front | 41 mm Telescopic Fork |
|---|---|
| Suspension Rear | Monoshock with 7-Stage Spring Preload Adjustm |
| wheel Type | Alloy |
| Wheel Front Type | -17 inch |
| Wheel Rear Type | -17 inch |
| Tire Type | Tubeless |
| Tire Front | -120/70 - 17 |
| Tire Rear | -180/55 - 17 |
| Radial Tire | Yes |
| Brakes | Double Disc |
| Brake Front | Disc |
| Brake Front Diameter | 320 mm |
| Brake Rear | Disc |
| Brake Rear Diameter | 240 mm |
| Speedometer | Digital |
|---|---|
| Odometer | Digital |
| Techometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Fuel Indicator | Yes |
| Seat Type | Single |
| Handle Type | Clip On |
| Frame | Steel Diamond |
| Battery Type | Maintenance Free |
|---|---|
| Battery Capacity | 12 V - 8.6 Ah |
| Battery Voltage | 12 V |
| Head Lamp | 12 V - 55 W x 1 / 60 W x 1 |
| Turn Lamp | Bulb |
| Ignition | Digital Transistorized with Electronic Advance |
| Pass Switch | Yes |
| Tail Light | LED |
| Low Battery Indicator | Yes |