| Bike Name | Kawasaki Ninja 300 |
|---|---|
| Bike Brand | Kawasaki |
| Category | Sports |
| Showroom | Find Here |
| Type | Liquid-Cooled, 4-Stroke Parallel Twin |
|---|---|
| Engine cc | 296 cc |
| Maxpower | 38.4 bhp @ 11000 rpm |
| Max torque | 27.0 Nm @ 10000 rpm |
| Engine bore | 62.00 mm |
| Stroke | 49.00 mm |
| Fuel System | Fuel Injection |
| Compression Ratio | 10.6:1 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Gears | 6 |
| Clutch | Wet, Multi Plate |
| Starting Method | Self Start Only |
| Mileage | 25 Kmpl |
|---|---|
| Top Speed | 160.00 Kmph |
| Length | 2015 mm |
|---|---|
| Width | 715 mm |
| Height | 1110 mm |
| Seat Height | 785 mm |
| Wheelbase | 1405 mm |
| Ground Clearance | 140 mm |
| Fuel Tank | 17.00 liter |
| Fuel Tank Reserve | 4.50 |
| Weight | 172 kg |
| ABS | No |
|---|---|
| CBS | No |
| Suspension Front | Telescopic Fork |
|---|---|
| Suspension Rear | Bottom-Link Uni-Trak With Gas-Charged Shock |
| wheel Type | Alloy |
| Wheel Front Type | 17 inch |
| Wheel Rear Type | 17 inch |
| Tire Type | Tubeless |
| Tire Front | 110/70 - 17 |
| Tire Rear | 140/70 - 17 |
| Radial Tire | Yes |
| Brakes | Double Disc |
| Brake Front | Disc |
| Brake Front Diameter | 290 mm |
| Brake Rear | Disc |
| Brake Rear Diameter | 220 mm |
| Speedometer | Digital |
|---|---|
| Odometer | Digital |
| Techometer | Analogue |
| Tripmeter | Digital |
| Fuel Indicator | Yes |
| Seat Type | Split |
| Handle Type | Clip On |
| Frame | Tube Diamond, Steel |
| Battery Type | Maintenance Free |
|---|---|
| Head Lamp | 55 / 60 W halogen |
| Turn Lamp | LED |
| Ignition | Digital |
| Pass Switch | Yes |
| Tail Light | LED |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Drive Type | Chain |
|---|---|
| Carry Hook | No |