| Bike Name | Kawasaki Ninja ZX-10R |
|---|---|
| Bike Brand | Kawasaki |
| Category | Sports |
| Showroom | Find Here |
| Type | Liquid- Cooled, 4- Stroke In- Line Four |
|---|---|
| Engine cc | 998 cc |
| Maxpower | 197 bhp @ 13000 rpm |
| Max torque | 113.5 Nm @ 11500 rpm |
| Engine bore | 76.00 mm |
| Stroke | 55.00 mm |
| Fuel System | Fuel Injection |
| Compression Ratio | 13.0:1 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Gears | 6 |
| Clutch | Wet, Multi Plate |
| Starting Method | Self Start Only |
| Mileage | 12 Kmpl |
|---|---|
| Top Speed | 300.00 Kmph |
| Length | 2090 mm |
|---|---|
| Width | 745 mm |
| Height | 1145 mm |
| Seat Height | 835 mm |
| Wheelbase | 1440 mm |
| Ground Clearance | 145 mm |
| Fuel Tank | 17.00 liter |
| Fuel Tank Reserve | 4.00 |
| Weight | 204 kg |
| ABS | Yes |
|---|---|
| CBS | No |
| Suspension Front | 43 Mm Inverted Balance Free Front Fork With External Compression Chamber, Compression And Rebound Damping And Spring Preload Adjustability, And Top-Ou |
|---|---|
| Suspension Rear | Horizontal Back-Link With BFRC Lite Gascharged Shock, Piggyback Reservoir, Compression And Rebound Damping And Spring Preload Adjustability, And Top-O |
| wheel Type | Alloy |
| Wheel Front Type | 17 inch |
| Wheel Rear Type | 17 inch |
| Tire Type | Tubeless |
| Tire Front | 120/70ZR - 17 |
| Tire Rear | 190/55ZR - 17 |
| Radial Tire | Yes |
| Brakes | Double Disc |
| Brake Front | Disc |
| Brake Front Diameter | 330 mm |
| Brake Rear | Disc |
| Brake Rear Diameter | 220 mm |
| Speedometer | Digital |
|---|---|
| Odometer | Digital |
| Techometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Fuel Indicator | Yes |
| Seat Type | Split |
| Handle Type | Standard |
| Frame | Twin Spar, Cast Aluminium |
| Battery Type | Maintenance Free |
|---|---|
| Battery Voltage | 12 V |
| Turn Lamp | LED |
| Ignition | Digital |
| Pass Switch | Yes |
| Tail Light | LED |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Drive Type | Chain |
|---|---|
| Carry Hook | No |