| Bike Name | KTM Duke 250 |
|---|---|
| Bike Brand | KTM |
| Category | Sports |
| Showroom | Find Here |
| Type | 1-cylinder, 4-stroke engine |
|---|---|
| Engine cc | 248.8 cc |
| Maxpower | 30 PS @ 9000 rpm |
| Max torque | 24 Nm @ 7500 rpm |
| Engine bore | 72.00 mm |
| Stroke | 61.10 mm |
| Fuel System | - |
| Compression Ratio | - |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Gears | 6 |
| Clutch | PASC antihopping clutch, mechanically actuated |
| Starting Method | Self Start Only |
| Seat Height | 822 mm |
|---|---|
| Wheelbase | 1357 mm |
| Fuel Tank | 13.50 liter |
| Weight | 153 kg |
| ABS | No |
|---|---|
| CBS | No |
| Suspension Front | Open cartridge WP upside down |
|---|---|
| Suspension Rear | WP monoshock |
| wheel Type | Alloy |
| Wheel Front Type | - |
| Wheel Rear Type | - |
| Tire Type | Tubeless |
| Tire Front | - |
| Tire Rear | - |
| Radial Tire | Yes |
| Brakes | Double Disc |
| Brake Front | Disc |
| Brake Front Diameter | 300 mm |
| Brake Rear | Disc |
| Brake Rear Diameter | 230 mm |
| Speedometer | Digital |
|---|---|
| Odometer | Digital |
| Techometer | - |
| Tripmeter | - |
| Fuel Indicator | Yes |
| Seat Type | Split |
| Handle Type | Clip On |
| Frame | Steel split trellis frame, powder coated |
| Battery Type | - |
|---|---|
| Battery Capacity | - |
| Battery Voltage | 12 V |
| Head Lamp | Yes |
| Turn Lamp | - |
| Ignition | - |
| Pass Switch | - |
| Tail Light | - |
| Low Battery Indicator | No |