BDT: 1,35,000
| Bike Name | Mahindra Duro DZ |
|---|---|
| Bike Brand | Mahindra |
| Category | Scooter |
| Showroom | Find Here |
| Engine cc | 124.6 cc |
|---|---|
| Maxpower | 8.11 kW @7000 rpm |
| Max torque | 9.0 Nm @5500 rpm |
| Starting Method | Kick and Self Start |
| Mileage | 60 Kmpl |
|---|---|
| Top Speed | 80.00 Kmph |
| Length | 1814 mm |
|---|---|
| Width | 770 mm |
| Height | 1275 mm |
| Wheelbase | 1270 mm |
| Ground Clearance | 155 mm |
| Fuel Tank | 6.50 liter |
| Weight | 114 kg |
| ABS | No |
|---|---|
| CBS | No |
| Brake Front | Drum |
|---|---|
| Brake Rear | Drum |
| Seat Type | Single |
|---|---|
| Handle Type | Standard |
| Battery Type | MF |
|---|
| No. Cylinders | 1 |
|---|