BDT: 1,36,500
| Bike Name | Mahindra Gusto VX |
|---|---|
| Bike Brand | Mahindra |
| Category | Scooter |
| Showroom | Find Here |
| Type | 4-stroke, Air-cooled, M-TEC |
|---|---|
| Engine cc | 109.6 cc |
| Maxpower | 8bhp@7500 rpm |
| Max torque | 9Nm@5500 rpm |
| Cooling System | Air Cooled |
| Starting Method | Kick Front |
| Mileage | 61 Kmpl |
|---|---|
| Top Speed | 80.00 Kmph |
| Length | 1825 mm |
|---|---|
| Width | 697 mm |
| Height | 1188 mm |
| Seat Height | 735 mm |
| Wheelbase | 1275 mm |
| Ground Clearance | 165 mm |
| Fuel Tank | 6.00 liter |
| Weight | 120 kg |
| ABS | No |
|---|---|
| CBS | No |
| Suspension Front | Underbone Steel Type |
|---|---|
| Suspension Rear | Hydraulic Coil type |
| Wheel Front Type | 12 inch |
| Wheel Rear Type | 12 inch |
| Tire Type | Tubeless |
| Tire Front | 90/90-12 |
| Tire Rear | 90/90-12 |
| Brake Front | Drum |
| Brake Rear | Drum |
| Seat Type | Single |
|---|---|
| Handle Type | Standard |
| Battery Capacity | 4Ah |
|---|---|
| Head Lamp | Halogen |
| Turn Lamp | Yes |
| Ignition | DCDI |
| Pass Switch | Yes |
| Tail Light | Yes |
| No. Cylinders | 1 |
|---|---|
| Carry Hook | No |