| Bike Name | Mahindra Mojo Scrambler |
|---|---|
| Bike Brand | Mahindra |
| Category | Sports |
| Showroom | Find Here |
| Type | Liquid Cooled, 4 Stroke, SI Engine, 1 Cylinder, DOHC |
|---|---|
| Engine cc | 295 cc |
| Maxpower | 20 kw @ 8000 rpm |
| Max torque | 30 Nm @ 5500 rpm |
| Engine bore | 76.00 mm |
| Stroke | 65.00 mm |
| Fuel System | Fuel Injection |
| Compression Ratio | 11:01 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Clutch | Wet, Multi Plate |
| Starting Method | Self Start Only |
| Mileage | 25 Kmpl |
|---|---|
| Top Speed | 155.00 Kmph |
| Length | 2100 mm |
|---|---|
| Width | 800 mm |
| Height | 1166 mm |
| Seat Height | 815 mm |
| Wheelbase | 1465 mm |
| Ground Clearance | 174 mm |
| Fuel Tank | 21.00 liter |
| Fuel Tank Reserve | 2.00 |
| ABS | No |
|---|---|
| CBS | No |
| Suspension Front | Upside Down Forks, 143.5 mm Travel |
|---|---|
| Suspension Rear | High Pressure Gas Charged Mono Shock with Internal Floating Piston, 143 mm Travel |
| wheel Type | Alloy |
| Wheel Front Type | -17 inch |
| Wheel Rear Type | -17 inch |
| Tire Type | Tubeless |
| Tire Front | -100/80 - 17 |
| Tire Rear | -150/60 - 17 |
| Radial Tire | Yes |
| Brakes | Double Disc |
| Brake Front | Disc |
| Brake Front Diameter | 320 mm |
| Brake Rear | Disc |
| Brake Rear Diameter | 240 mm |
| Speedometer | Digital |
|---|---|
| Odometer | Digital |
| Techometer | Analogue |
| Tripmeter | Digital |
| Fuel Indicator | Yes |
| Seat Type | Single |
| Handle Type | Single Piece |
| Frame | Twin Tube Exposed Frame Coaxial Mounting of Engine Frame Swing Arm |
| Battery Type | - |
|---|---|
| Battery Capacity | - |
| Head Lamp | 12 V - 35W / 35W x 2; H17 |
| Turn Lamp | Bulb |
| Ignition | ECU Based Digital Electronic Ignition |
| Pass Switch | Yes |
| Tail Light | LED |
| Low Battery Indicator | - |