BDT: 1,14,500
| Bike Name | Speeder Force 110 |
|---|---|
| Bike Brand | Speeder |
| Category | Cafe Racer |
| Showroom | Find Here |
| Type | Single Cylinder, Air-cooled, 4 stroke |
|---|---|
| Engine cc | 109.5 cc |
| Maxpower | 5.3/7500 rpm |
| Max torque | 8.0/600 nm |
| Engine bore | 53.00 mm |
| Stroke | 49.50 mm |
| Compression Ratio | 9.0:1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Oil Capacity | 0.90 liter |
| Gears | 4 |
| Starting Method | Kick & Self |
| Mileage | 60 Kmpl |
|---|---|
| Top Speed | 90.00 Kmph |
| Length | 1890 mm |
|---|---|
| Width | 780 mm |
| Height | 1080 mm |
| Seat Height | 800 mm |
| Wheelbase | 1250 mm |
| Ground Clearance | 200 mm |
| Fuel Tank | 11.00 liter |
| Weight | 98 kg |
| Maxload | 110 |
| Suspension Front | Telescopic |
|---|---|
| Suspension Rear | Swing Arm |
| Wheel Front Type | Alloy |
| Wheel Rear Type | Alloy |
| Tire Front | 2.75-18 |
| Tire Rear | 3.00-17 |
| Brake Front | Disc |
| Brake Rear | Drum |
| Seat Type | Single |
|---|---|
| Handle Type | Pipe |
| Battery Voltage | 12V |
|---|---|
| Head Lamp | Yes |
| Ignition | CDI |
| No. Cylinders | 1 |
|---|---|
| Drive Type | Chain |