BDT: 3,19,950
| Bike Name | Suzuki Bandit 150 |
|---|---|
| Bike Brand | Suzuki |
| Category | Standard |
| Brand Origin | Japan |
| Showroom | Find Here |
| Type | Liquid-cooled, single-cylinder |
|---|---|
| Engine cc | 147.3 cc |
| Maxpower | 14.1 KW@10500rpm |
| Max torque | 14.0 Nm@9000rpm |
| Engine bore | 62.00 mm |
| Stroke | 48.80 mm |
| Fuel System | Fuel Injection |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Gears | 6 |
| Starting Method | Kick and Self Start |
| Mileage | 50 Kmpl |
|---|---|
| Top Speed | 127.00 Kmph |
| Length | 2000 mm |
|---|---|
| Width | 745 mm |
| Height | 1035 mm |
| Seat Height | 790 mm |
| Wheelbase | 1300 mm |
| Ground Clearance | 165 mm |
| Fuel Tank | 11.00 liter |
| Weight | 135 kg |
| ABS | No |
|---|---|
| CBS | No |
| Suspension Front | Telescopic Forks |
|---|---|
| Suspension Rear | MonoShock |
| wheel Type | Alloy |
| Wheel Front Type | Alloy |
| Wheel Rear Type | Alloy |
| Tire Type | Tubeless |
| Tire Front | 90/80-17 |
| Tire Rear | 130/70-17 |
| Radial Tire | Yes |
| Brake Front | Disc |
| Brake Rear | Disc |
| Speedometer | Digital |
|---|---|
| Fuel Indicator | Yes |
| Seat Type | Single |
| Handle Type | Standard |
| Battery Type | MF |
|---|---|
| Battery Voltage | 12V |
| Head Lamp | Yes |
| Turn Lamp | Yes |
| Ignition | CDI |
| Pass Switch | Yes |
| Tail Light | Yes |
| No. Cylinders | 1 |
|---|---|
| Drive Type | Chain |
| Carry Hook | No |