| Bike Name | Suzuki Gixxer 150 ABS |
|---|---|
| Bike Brand | Suzuki |
| Category | Sports Commuter |
| Brand Origin | Japan |
| Showroom | Find Here |
| Type | 4-stroke, 1-cylinder, air-cooled, BS4 |
|---|---|
| Engine cc | 154.9 cc |
| Maxpower | 14.6 BHP @ 8000 rpm |
| Max torque | 14 NM @ 6000 rpm |
| Engine bore | 56.00 mm |
| Stroke | 62.90 mm |
| Fuel System | Carburetor |
| Cooling System | Air Cooled |
| Gears | 5 |
| Clutch | Multi-plate |
| Starting Method | Electric & Kick |
| Mileage | 45 Kmpl |
|---|---|
| Highway Mileage | 50.00 Kmpl |
| Top Speed | 115.00 Kmph |
| Length | 2050 mm |
|---|---|
| Width | 785 mm |
| Height | 1030 mm |
| Seat Height | 780 mm |
| Wheelbase | 1330 mm |
| Ground Clearance | 160 mm |
| Fuel Tank | 12.00 liter |
| Weight | 135 kg |
| ABS | 1-Channel ABS |
|---|---|
| CBS | No |
| Suspension Front | Telescopic |
|---|---|
| Suspension Rear | Swing Arm, Mono Suspension |
| wheel Type | Alloy |
| Wheel Front Type | Alloy |
| Wheel Rear Type | Alloy |
| Tire Type | Tubeless |
| Tire Front | 100/80-17 |
| Tire Rear | 140/60-17 |
| Brakes | Dual Disc |
| Brake Front | Disc |
| Brake Front Diameter | 266 mm |
| Brake Rear | Disc |
| Brake Rear Diameter | 240 mm |
| Speedometer | Digital |
|---|---|
| Techometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Fuel Indicator | Yes |
| Seat Type | Split |
| Handle Type | Standard |
| Battery Type | MF |
|---|---|
| Battery Capacity | 3 Ah |
| Battery Voltage | 12V |
| Head Lamp | 12V 35/35W (AHO) |
| Turn Lamp | Yes |
| Pass Switch | Yes |
| Tail Light | LED |
| No. Cylinders | 1 |
|---|---|
| Drive Type | Chain |
| Carry Hook | No |
| Colors | Pearl Mira Red, Metallic Triton Blue, Glass Sparkle Black |