BDT: 2,39,950
| Bike Name | Suzuki Gixxer 155 FI ABS |
|---|---|
| Bike Brand | Suzuki |
| Category | Sports |
| Brand Origin | Japan |
| Showroom | Find Here |
| Type | Single Cylinder, 4-Stroke, 2 Valve, SOHC |
|---|---|
| Engine cc | 155 cc |
| Maxpower | 14.1 PS @ 8000 rpm |
| Max torque | 14 Nm @ 6000 rpm |
| Engine bore | 56.00 mm |
| Stroke | 62.90 mm |
| Fuel System | Fuel Injection |
| Cooling System | Air Cooled |
| Gears | 5 |
| Starting Method | Self Start |
| Mileage | 45 Kmpl |
|---|
| Length | 2020 mm |
|---|---|
| Width | 800 mm |
| Height | 1035 mm |
| Seat Height | 795 mm |
| Wheelbase | 1335 mm |
| Ground Clearance | 160 mm |
| Fuel Tank | 12.00 liter |
| Weight | 140 kg |
| ABS | Yes - Single Channel |
|---|---|
| CBS | No |
| Suspension Front | Telescopic |
|---|---|
| Suspension Rear | Swing Arm, Mono Suspension |
| wheel Type | Alloy |
| Wheel Front Type | 17 inch |
| Wheel Rear Type | 17 inch |
| Tire Type | Tubeless |
| Tire Front | 100/80-17 |
| Tire Rear | 140/60-R17 |
| Radial Tire | Yes |
| Brakes | Dual Disc |
| Brake Front | Disc |
| Brake Rear | Disc |
| Speedometer | Digital |
|---|---|
| Odometer | Digital |
| Techometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Fuel Indicator | Yes |
| Seat Type | Split |
| Handle Type | Standard |
| Battery Type | Maintenance Free |
|---|---|
| Battery Capacity | 12V, 3 Ah |
| Head Lamp | LED |
| Turn Lamp | Bulb |
| Tail Light | LED |
| No. Cylinders | 1 |
|---|---|
| Drive Type | Chain |
| Carry Hook | No |
| Colors | Metallic Triton Blue, Glass Sparkle Black, Metallic Sonic Silver |