BDT: 2,49,950
| Bike Name | Suzuki Gixxer SF Double Disc |
|---|---|
| Bike Brand | Suzuki |
| Category | Sports |
| Brand Origin | Japan |
| Showroom | Find Here |
| Type | 4 -Stroke,1-Cylinder, Air Cooled, SOHC, 2 Valve |
|---|---|
| Engine cc | 154.9 cc |
| Maxpower | 14.60 bhp @ 8000 rpm |
| Max torque | 14 Nm @ 6000 rpm |
| Engine bore | 56.00 mm |
| Stroke | 62.90 mm |
| Fuel System | Carburetor |
| Compression Ratio | 9.5:1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Gears | 5 |
| Clutch | Wet, Multi Plate |
| Starting Method | Self Start Only |
| Mileage | 45 Kmpl |
|---|---|
| Top Speed | 127.00 Kmph |
| Length | 2050 mm |
|---|---|
| Width | 785 mm |
| Height | 1085 mm |
| Seat Height | 780 mm |
| Wheelbase | 1330 mm |
| Ground Clearance | 160 mm |
| Fuel Tank | 12.00 liter |
| Weight | 139 kg |
| ABS | No |
|---|---|
| CBS | No |
| Suspension Front | Telescopic |
|---|---|
| Suspension Rear | Swing Arm, Mono Suspension |
| wheel Type | Alloy |
| Wheel Front Type | 17 inch |
| Wheel Rear Type | 17 inch |
| Tire Type | Tubeless |
| Tire Front | 100/80 - 17 |
| Tire Rear | 140/60R - 17 |
| Radial Tire | Yes |
| Brakes | Dual Disc |
| Brake Front | Disc |
| Brake Front Diameter | 266 mm |
| Brake Rear | Disc |
| Brake Rear Diameter | 130mm |
| Speedometer | Digital |
|---|---|
| Odometer | Digital |
| Techometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Fuel Indicator | Yes |
| Seat Type | Single |
| Handle Type | Standard |
| Frame | Single Downtube |
| Battery Type | Maintenance Free |
|---|---|
| Battery Capacity | 12 V - 3 Ah |
| Battery Voltage | 12 V |
| Head Lamp | 12 V - 35 / 35 W |
| Turn Lamp | Bulb |
| Ignition | CDI Digital |
| Pass Switch | Yes |
| Tail Light | LED |
| No. Cylinders | 1 |
|---|---|
| Drive Type | Chain |
| Carry Hook | No |