BDT: 2,29,950
| Bike Name | Suzuki Gixxer SF Fi |
|---|---|
| Bike Brand | Suzuki |
| Category | Sports |
| Brand Origin | Japan |
| Showroom | Find Here |
| Type | Air-Cooled, 4-stroke, 1-Cylinder |
|---|---|
| Engine cc | 154.9 cc |
| Maxpower | 14.8ps @ 8000 rpm |
| Max torque | 14Nm @ 6000 rpm |
| Fuel System | Fuel Injection |
| Cooling System | Air Cooled |
| Gears | 5 |
| Clutch | Wet Type Multiplate |
| Starting Method | Electric |
| Length | 2050 mm |
|---|---|
| Width | 785 mm |
| Height | 1085 mm |
| Seat Height | 780 mm |
| Wheelbase | 1330 mm |
| Ground Clearance | 160 mm |
| Fuel Tank | 12.00 liter |
| Weight | 140 kg |
| Suspension Front | Telescopic Forks |
|---|---|
| Suspension Rear | Monoshock |
| wheel Type | Alloy |
| Wheel Front Type | Alloy |
| Wheel Rear Type | Alloy |
| Tire Type | Tubeless |
| Tire Front | 100/80-17 |
| Tire Rear | 140/60R-17 |
| Brakes | Dual Disc |
| Brake Front | Disc |
| Brake Rear | Disc |
| Fuel Indicator | Yes |
|---|---|
| Seat Type | Split |
| Handle Type | Standard |
| Battery Type | MF |
|---|---|
| Head Lamp | Halogen |
| Tail Light | LED |
| No. Cylinders | 1 |
|---|---|
| Drive Type | Chain |
| Carry Hook | No |