| Bike Name | Suzuki GSX R1000 |
|---|---|
| Bike Brand | Suzuki |
| Category | Sports |
| Brand Origin | Japan |
| Showroom | Find Here |
| Type | 4-Stroke, 4-Cylinder, Liquid -Cooled, DOHC |
|---|---|
| Engine cc | 999 cc |
| Maxpower | 160 bhp @ 9500 rpm |
| Max torque | 110 Nm @ 8000 rpm |
| Engine bore | 74.50 mm |
| Stroke | 57.30 mm |
| Fuel System | Fuel Injection |
| Compression Ratio | 12.9:1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Gears | 6 |
| Clutch | Wet, Multi Plate With Coil Springs |
| Starting Method | Self Start Only |
| Mileage | 15 Kmpl |
|---|---|
| Top Speed | 292.00 Kmph |
| Length | 2045 mm |
|---|---|
| Width | 705 mm |
| Height | 1130 mm |
| Seat Height | 810 mm |
| Wheelbase | 1405 mm |
| Ground Clearance | 130 mm |
| Fuel Tank | 17.50 liter |
| Fuel Tank Reserve | 4.50 |
| Weight | 203 kg |
| ABS | Yes |
|---|---|
| CBS | No |
| Suspension Front | Inverted Telescopic, Coil Spring, Oil Damped |
|---|---|
| Suspension Rear | Link Type, Coil Spring, Oil Damped |
| wheel Type | Alloy |
| Wheel Front Type | 17 inch |
| Wheel Rear Type | 17 inch |
| Tire Type | Tubeless |
| Tire Front | 120/70ZR - 17 |
| Tire Rear | 190/50ZR - 17 |
| Radial Tire | Yes |
| Brakes | Double Disc |
| Brake Front | Disc |
| Brake Front Diameter | 310 mm |
| Brake Rear | Disc |
| Brake Rear Diameter | 220 mm |
| Speedometer | Digital |
|---|---|
| Odometer | Digital |
| Techometer | Analogue |
| Tripmeter | Digital |
| Fuel Indicator | Yes |
| Seat Type | Split |
| Handle Type | Clip On |
| Frame | Twin-Spar (Aluminum Alloy) |
| Battery Type | Maintenance Free |
|---|---|
| Head Lamp | 12 V - 55 W |
| Turn Lamp | LED |
| Ignition | Electronic Ignition |
| Pass Switch | Yes |
| Tail Light | LED |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Drive Type | Chain |
|---|---|
| Carry Hook | No |