BDT: 1,97,999
| Bike Name | TVS Ntorq 125 Race Edition |
|---|---|
| Bike Brand | TVS |
| Category | Scooter |
| Brand Origin | India |
| Showroom | Find Here |
| Type | Single Cylinder, 4-Stroke, SI, Air Cooled (3V) |
|---|---|
| Engine cc | 124.8 cc |
| Maxpower | 9.25 BHP @ 7500 rpm |
| Max torque | 10.5 Nm @ 5500 rpm |
| Fuel System | Carburator |
| Cooling System | Air Cooled |
| Starting Method | Electric |
| Mileage | 50 Kmpl |
|---|---|
| Highway Mileage | 55.00 Kmpl |
| Length | 1865 mm |
|---|---|
| Width | 710 mm |
| Height | 1160 mm |
| Wheelbase | 1285 mm |
| Ground Clearance | 155 mm |
| Fuel Tank | 5.00 liter |
| Weight | 116 kg |
| ABS | No |
|---|---|
| CBS | No |
| Suspension Front | Telescopic Suspension with Hydraulic Dampers |
|---|---|
| Suspension Rear | Toggle link, Gas filled, Hydraulic Type, Coil Spring |
| wheel Type | Alloy |
| Wheel Front Type | Alloy |
| Wheel Rear Type | Alloy |
| Tire Type | Tubeless |
| Tire Front | 100/80-12-56L |
| Tire Rear | 110/80-12-61L |
| Brake Front | Disc |
| Brake Front Diameter | 220 mm |
| Brake Rear | Drum |
| Brake Rear Diameter | 130 mm |
| Seat Type | Singel |
|---|---|
| Handle Type | Standard |
| Frame | High Rigidity under Bone Tubular Type |
| Battery Type | MF |
|---|---|
| Battery Capacity | 12V, 4 Ah |
| Battery Voltage | 12V |
| Head Lamp | 35/35 W HS1 LED lamp |
| No. Cylinders | 1 |
|---|---|
| Colors | Red Black, Yellow Black |