BDT: 4,10,000
| Bike Name | Yamaha FZ25 |
|---|---|
| Bike Brand | Yamaha |
| Category | Naked |
| Brand Origin | Japan |
| Made in | Bangladesh |
| Showroom | Find Here |
| Type | Air cooled, 4-stroke, SOHC, 2-valve |
|---|---|
| Engine cc | 249 cc |
| Maxpower | 20.8PS(15.3kW)/ 8000rpm |
| Max torque | 20.1N.m(2.0kgf.m)/ 6000rpm |
| Engine bore | 74.00 mm |
| Stroke | 58.00 mm |
| Fuel System | Fuel Injection |
| Compression Ratio | 9.8:1 |
| Cooling System | Air cooled |
| Gears | 5 |
| Clutch | Wet, Multiple Disc |
| Starting Method | Electric |
| Mileage | 38 Kmpl |
|---|---|
| Highway Mileage | 45.00 Kmpl |
| Top Speed | 134.00 Kmph |
| Length | 2015 mm |
|---|---|
| Width | 775 mm |
| Height | 1075 mm |
| Seat Height | 795 mm |
| Wheelbase | 1360 mm |
| Ground Clearance | 160 mm |
| Fuel Tank | 14.00 liter |
| Fuel Tank Reserve | 1.55 |
| Weight | 153 kg |
| ABS | Dual Channel ABS |
|---|
| Suspension Front | 41mm Telescopic Forks |
|---|---|
| Suspension Rear | 7-Step Adjustable Monoshock |
| wheel Type | Alloy |
| Wheel Front Type | Alloy |
| Wheel Rear Type | Alloy |
| Tire Type | Tubeless |
| Tire Front | 100/80-17M/C 52P |
| Tire Rear | 140/ 70-17M/ C 66S |
| Radial Tire | Yes |
| Brakes | Dual Disc |
| Brake Front | Disc |
| Brake Front Diameter | 282 mm |
| Brake Rear | Disc |
| Brake Rear Diameter | 220 mm |
| Speedometer | Digital |
|---|---|
| Odometer | Digital |
| Techometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Clock | Digital |
| Fuel Indicator | Yes |
| Seat Type | Split |
| Handle Type | Pipe |
| Frame | Daimond |
| Battery Type | ETZ-7 |
|---|---|
| Battery Capacity | 12 V, 6.0 Ah |
| Battery Voltage | 12 V |
| Head Lamp | LED |
| Turn Lamp | Yes |
| Ignition | TCI |
| Pass Switch | Yes |
| Tail Light | LED |
| Low Battery Indicator | No |
| Engine Kill Switch | Yes |
| No. Cylinders | 1 |
|---|---|
| Drive Type | Chain |
| Colors | Black, Blue, White |