BDT: 2,49,000
| Bike Name | Yamaha FZS Fi V2 Single Disc |
|---|---|
| Bike Brand | Yamaha |
| Category | Sports Commuter |
| Brand Origin | Japan |
| Showroom | Find Here |
| Type | Single Cylinder, 4-Stroke, , 2-Valve, SOHC |
|---|---|
| Engine cc | 149 cc |
| Maxpower | 13.2 PS @8000 rpm |
| Max torque | 12.8 Nm @ 6000 rpm |
| Engine bore | 57.30 mm |
| Stroke | 57.90 mm |
| Fuel System | Fuel Injection |
| Compression Ratio | 9.5:1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Gears | 5 |
| Clutch | Wet, Multiple Disc |
| Starting Method | Self Start Only |
| Mileage | 47 Kmpl |
|---|---|
| Highway Mileage | 52.00 Kmpl |
| Top Speed | 107.00 Kmph |
| Length | 2073 mm |
|---|---|
| Width | 770 mm |
| Height | 1050 mm |
| Seat Height | 790 mm |
| Wheelbase | 1330 mm |
| Ground Clearance | 160 mm |
| Fuel Tank | 12.00 liter |
| Weight | 132 kg |
| Suspension Front | Telescopic Forks |
|---|---|
| Suspension Rear | Monocross Swingarm |
| wheel Type | Alloy |
| Wheel Front Type | 17 inch |
| Wheel Rear Type | 17 inch |
| Tire Type | Tubeless |
| Tire Front | 100/80-17M/C (52P)NYLOGRIP ZAPPER-FX1 |
| Tire Rear | 140/60-R17M/C (63P)revz-Y |
| Radial Tire | Yes |
| Brake Front | Hydraulic Disc Brake |
| Brake Front Diameter | 267 mm |
| Brake Rear | Mechanical leading trailing shoe, Drum brake |
| Brake Rear Diameter | 130 mm |
| Speedometer | Digital |
|---|---|
| Odometer | Digital |
| Techometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Fuel Indicator | Yes |
| Seat Type | Split |
| Handle Type | Standard |
| Frame | Diamond |
| Battery Type | Maintenance Free |
|---|---|
| Battery Capacity | 4.0AH (10H), Sealed type |
| Battery Voltage | 12V |
| Head Lamp | 12 V, 35/35W |
| Turn Lamp | Bulb |
| Pass Switch | Yes |
| Tail Light | LED |
| No. Cylinders | 1 |
|---|---|
| Drive Type | Chain |
| Carry Hook | No |
| Colors | Lightning Cyan, Opal White, Matt Green, Knight Red, Hurricane Gray |