| Bike Name | Yamaha MT 09 |
|---|---|
| Bike Brand | Yamaha |
| Category | Sports |
| Brand Origin | Japan |
| Showroom | Find Here |
| Type | 3-Cylinder, Liquid-Cooled, 4-Stroke, DOHC, 4-Valves |
|---|---|
| Engine cc | 847 cc |
| Maxpower | 113.4 bhp @ 10000 rpm |
| Max torque | 87.5 Nm @ 8500 rpm |
| Engine bore | 78.00 mm |
| Stroke | 59.10 mm |
| Fuel System | Fuel Injection |
| Compression Ratio | 11.5:1 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Gears | 6 |
| Clutch | Wet, Multiple Disc |
| Starting Method | Self Start Only |
| Mileage | 19 Kmpl |
|---|---|
| Top Speed | 225.00 Kmph |
| Length | 2075 mm |
|---|---|
| Width | 815 mm |
| Height | 1135 mm |
| Seat Height | 815 mm |
| Wheelbase | 1440 mm |
| Ground Clearance | 135 mm |
| Fuel Tank | 14.00 liter |
| Weight | 191 kg |
| ABS | Yes |
|---|---|
| CBS | No |
| Suspension Front | Telescopic Forks |
|---|---|
| Suspension Rear | Swingarm, Link Type Suspension |
| wheel Type | Alloy |
| Wheel Front Type | 17 inch |
| Wheel Rear Type | 17 inch |
| Tire Type | Tubeless |
| Tire Front | 120/70ZR - 17 |
| Tire Rear | 180/55ZR - 17 |
| Radial Tire | Yes |
| Brakes | Double Disc |
| Brake Front | Disc |
| Brake Front Diameter | 298 mm |
| Brake Rear | Disc |
| Brake Rear Diameter | 245 mm |
| Speedometer | Digital |
|---|---|
| Odometer | Digital |
| Techometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Fuel Indicator | Yes |
| Seat Type | Single |
| Handle Type | Single Piece |
| Frame | Diamond |
| Battery Type | Maintenance Free |
|---|---|
| Battery Voltage | 12 V |
| Head Lamp | Yes |
| Turn Lamp | LED |
| Ignition | TCI |
| Pass Switch | Yes |
| Tail Light | LED |
| Low Battery Indicator | Yes |
| No. Cylinders | 3 |
|---|---|
| Drive Type | Chain |