| Bike Name | Yamaha MT 125 |
|---|---|
| Bike Brand | Yamaha |
| Category | Naked |
| Brand Origin | Japan |
| Showroom | Find Here |
| Type | 124cc, Liquid-Cooled, 4-Stroke, Single Cylinder, SOHC Engine |
|---|---|
| Engine cc | 124 cc |
| Maxpower | 14.7 HP @ 10000 rpm |
| Max torque | 11.5 Nm @ 8000 rpm |
| Engine bore | 52.00 mm |
| Stroke | 58.60 mm |
| Fuel System | Electronic Fuel Injection |
| Compression Ratio | 11.2:1 |
| Cooling System | Liquid Cooling |
| Gears | 6 |
| Clutch | Wet, Multiple Disc |
| Starting Method | Electric |
| Mileage | 47 Kmpl |
|---|---|
| Top Speed | 120.00 Kmph |
| Length | 1960 mm |
|---|---|
| Width | 800 mm |
| Height | 1065 mm |
| Seat Height | 810 mm |
| Wheelbase | 1325 mm |
| Ground Clearance | 140 mm |
| Fuel Tank | 11.00 liter |
| Fuel Tank Reserve | 1.05 |
| Weight | 142 kg |
| ABS | Yes |
|---|---|
| CBS | No |
| Suspension Front | 41mm Upside-Down Telescopic Forks |
|---|---|
| Suspension Rear | Unit Swing |
| wheel Type | Alloy |
| Wheel Front Type | Alloy |
| Wheel Rear Type | Alloy |
| Tire Type | Tubeless |
| Tire Front | 100/80-17 M/C 52S |
| Tire Rear | 140/70-17 M/C 66S |
| Radial Tire | Yes |
| Brakes | Dual Disc |
| Brake Front | Hydraulic Single Disc |
| Brake Front Diameter | 292 mm |
| Brake Rear | Hydraulic Single Disc |
| Brake Rear Diameter | 220 mm |
| Speedometer | Digital |
|---|---|
| Odometer | Digital |
| Techometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Fuel Indicator | Yes |
| Seat Type | Single |
| Frame | Diamond |
| Battery Type | MF |
|---|---|
| Battery Voltage | 12 V |
| Head Lamp | LED |
| Ignition | TCI (Transistor Controlled Igniter) |
| Pass Switch | Yes |
| Tail Light | LED |
| No. Cylinders | 1 |
|---|---|
| Drive Type | Chain |
| Colors | Icon Blue, Tech Black, Storm Fluo |