BDT: 1,77,000
| Bike Name | Aprilia SR 150 Race |
|---|---|
| Bike Brand | Aprilia |
| Category | Scooter |
| Showroom | Find Here |
| Type | Single Cylinder, 3-Valve |
|---|---|
| Engine cc | 154.8 cc |
| Maxpower | 10.5 PS @ 6750 rpm |
| Max torque | 11.4 Nm @ 5000 rpm |
| Cooling System | Air Cooled |
| Starting Method | Self Start Only |
| Mileage | 43.39 Kmpl |
|---|---|
| Highway Mileage | 48.84 Kmpl |
| Top Speed | 101.30 Kmph |
| Height | 780 mm |
|---|---|
| Seat Height | 122 mm |
| Ground Clearance | 155 mm |
| Fuel Tank | 6.50 liter |
| ABS | No |
|---|---|
| CBS | No |
| Suspension Front | Hydraulic double-telescopic fork |
|---|---|
| Suspension Rear | Hydraulic shock absorber |
| wheel Type | Alloy |
| Wheel Front Type | Alloy |
| Wheel Rear Type | Alloy |
| Tire Type | Tubeless |
| Tire Front | 120/70-14 |
| Tire Rear | 120/70-14 |
| Radial Tire | Yes |
| Brake Front | Disc |
| Brake Front Diameter | 220 mm |
| Brake Rear | Drum |
| Brake Rear Diameter | 140 mm |
| Speedometer | Analogue |
|---|---|
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Seat Type | Single |
| Handle Type | Standard |
| Battery Type | MF |
|---|---|
| Head Lamp | Halogen |
| Turn Lamp | Bulb |
| Pass Switch | Yes |
| Tail Light | Bulb |
| No. Cylinders | 1 |
|---|---|
| Drive Type | Belt Drive |
| Carry Hook | No |