BDT: 1,59,500
| Bike Name | Bajaj V15 |
|---|---|
| Bike Brand | Bajaj |
| Category | Standard |
| Brand Origin | India |
| Showroom | Find Here |
| Type | Single cylinder, 4 stroke, SOHC 2 valve, Air cooled, DTS-i |
|---|---|
| Engine cc | 149.5 cc |
| Maxpower | 11.83 BHP @ 7500 rpm |
| Max torque | 13 NM @ 5500 rpm |
| Engine bore | 56.00 mm |
| Stroke | 58.80 mm |
| Fuel System | Carburator |
| Cooling System | Air Cooled |
| Gears | 5 |
| Clutch | Wet Multi Plate Type |
| Starting Method | Electric & Kick Start |
| Mileage | 45 Kmpl |
|---|---|
| Highway Mileage | 55.00 Kmpl |
| Top Speed | 109.00 Kmph |
| Length | 2044 mm |
|---|---|
| Width | 780 mm |
| Height | 1070 mm |
| Seat Height | 780 mm |
| Wheelbase | 1315 mm |
| Ground Clearance | 165 mm |
| Fuel Tank | 13.00 liter |
| Fuel Tank Reserve | 1.70 |
| Weight | 136 kg |
| ABS | No |
|---|---|
| CBS | No |
| Suspension Front | 33mm Telescopic Forks |
|---|---|
| Suspension Rear | Twin-Spring loaded hydraulic type- with gas filled |
| wheel Type | Alloy Wheels |
| Wheel Front Type | 18-inch |
| Wheel Rear Type | 16-inch |
| Tire Front | 90/90 - 18 51P |
| Tire Rear | 120/80 -16 60P |
| Brake Front | Disc |
| Brake Front Diameter | 240 mm |
| Brake Rear | Drum |
| Brake Rear Diameter | 130 mm |
| Speedometer | Digital |
|---|---|
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Analog |
| Fuel Indicator | Yes |
| Seat Type | Yes (gets removable rear seat cowl) |
| Handle Type | Standard |
| Frame | Double-cradle chassis |
| Battery Type | VRLA |
|---|---|
| Battery Capacity | 4 Ah |
| Battery Voltage | 12V |
| Head Lamp | Halogen 55/60 W |
| Turn Lamp | Clear Lense |
| Ignition | CDI |
| Pass Switch | Yes |
| Tail Light | Yes |
| No. Cylinders | 1 |
|---|---|
| Drive Type | Chain |
| Carry Hook | Yes |