| Bike Name | Hero XPulse 200T |
|---|---|
| Bike Brand | Hero |
| Category | Adventure |
| Brand Origin | India |
| Showroom | Find Here |
| Type | Air cooled, 2 Valve, Single Cylinder OHC |
|---|---|
| Engine cc | 199.6 cc |
| Maxpower | 18.4 PS @ 8000 rpm |
| Max torque | 17.1 Nm @ 6500 rpm |
| Engine bore | 66.50 mm |
| Stroke | 57.50 mm |
| Fuel System | Carburetor |
| Compression Ratio | 10:01 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Gears | 5 |
| Clutch | Multi Plate Wet Clutch |
| Starting Method | Kick and Self Start |
| Length | 2120 mm |
|---|---|
| Width | 807 mm |
| Height | 1090 mm |
| Seat Height | 799 mm |
| Wheelbase | 1392 mm |
| Ground Clearance | 177 mm |
| Fuel Tank | 13.00 liter |
| Weight | 150 kg |
| ABS | Single Channel |
|---|---|
| CBS | No |
| Suspension Front | Telescopic with Anti friction bush |
|---|---|
| Suspension Rear | 7 Step Adjustable Monoshock Suspension |
| wheel Type | Alloy |
| Wheel Front Type | 21 inch |
| Wheel Rear Type | 18 inch |
| Tire Type | Tubeless |
| Tire Front | 100/80-17 |
| Tire Rear | 130/70-R17 |
| Radial Tire | Yes |
| Brakes | Dual Disc |
| Brake Front | Disc |
| Brake Front Diameter | 276 mm |
| Brake Rear | Disc |
| Brake Rear Diameter | 220 mm |
| Speedometer | Digital |
|---|---|
| Odometer | Digital |
| Techometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Fuel Indicator | Yes |
| Seat Type | Single |
| Handle Type | Standard |
| Frame | Diamond |
| Battery Type | MF |
|---|---|
| Battery Capacity | 12V - 4Ah |
| Head Lamp | LED |
| Turn Lamp | Bulb |
| Ignition | Digital DC CDI Ignition System |
| Pass Switch | Yes |
| Tail Light | LED |
| No. Cylinders | 1 |
|---|---|
| Drive Type | Chain |
| Colors | Panther Black, Matte Shield Gold, Sports Red, Matte Grey |