| Bike Name | Hero Xtreme 125R IBS |
|---|---|
| Bike Brand | Hero |
| Category | Naked |
| Brand Origin | India |
| Made in | India |
| Showroom | Find Here |
| Type | 124.7cc, Air-Cooled, 4-Stroke, Single Cylinder Engine |
|---|---|
| Engine cc | 124.7 cc |
| Maxpower | 11.4 HP @ 8250 rpm |
| Max torque | 10.5 Nm @ 6000 rpm |
| Engine bore | 52.40 mm |
| Stroke | 57.80 mm |
| Fuel System | Fuel Injection |
| Cooling System | Air Cooled |
| Gears | 5 |
| Clutch | Wet Multi Plate |
| Starting Method | Electric & Kick |
| Mileage | 63 Kmpl |
|---|---|
| Top Speed | 110.00 Kmph |
| Length | 2009 mm |
|---|---|
| Width | 793 mm |
| Height | 1051 mm |
| Seat Height | 794 mm |
| Wheelbase | 1319 mm |
| Ground Clearance | 180 mm |
| Fuel Tank | 10.00 liter |
| Weight | 136 kg |
| CBS | Yes |
|---|
| Suspension Front | 37mm Conventional Fork |
|---|---|
| Suspension Rear | Hydraulic Shock Absorbers |
| Wheel Front Type | Alloy |
| Wheel Rear Type | Alloy |
| Tire Type | Tubeless |
| Tire Front | 90/90-17 TL |
| Tire Rear | 120/70-17 TL |
| Brake Front | Disc |
| Brake Front Diameter | 240 mm |
| Brake Rear | Drum |
| Brake Rear Diameter | 130 mm |
| Speedometer | Digital |
|---|---|
| Techometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Seat Type | Split |
| Frame | Diamond |
| Battery Type | Maintenance Free (ETZ 5) |
|---|---|
| Battery Capacity | 4Ah |
| Battery Voltage | 12V |
| Head Lamp | LED |
| Tail Light | LED |
| No. Cylinders | 1 |
|---|---|
| Drive Type | Chain |
| Colors | Cobalt Blue, Firestorm Red, Stallion Black |