BDT: 4,50,000
| Bike Name | Honda CBR 150R Matte Black |
|---|---|
| Bike Brand | Honda |
| Category | Sports |
| Brand Origin | Japan |
| Showroom | Find Here |
| Type | 4-Stroke, DOHC, 4-Valve |
|---|---|
| Engine cc | 149.16 cc |
| Maxpower | 16.87 BHP @ 9000rpm |
| Max torque | 14.4 Nm @ 7000 rpm |
| Engine bore | 57.30 mm |
| Stroke | 57.80 mm |
| Fuel System | PGM-Fi |
| Compression Ratio | 11.3:1 |
| Cooling System | Liquid Cooled with Auto Fan |
| Gears | 6 |
| Starting Method | Self Start |
| Mileage | 40 Kmpl |
|---|---|
| Top Speed | 135.00 Kmph |
| Length | 1983 mm |
|---|---|
| Width | 694 mm |
| Height | 1038 mm |
| Seat Height | 787 mm |
| Wheelbase | 1311 mm |
| Ground Clearance | 166 mm |
| Fuel Tank | 12.00 liter |
| Weight | 135 kg |
| CBS | No |
|---|
| Suspension Front | Telescopic Forks |
|---|---|
| Suspension Rear | Monosuspension with pro-Link |
| wheel Type | Alloy |
| Wheel Front Type | Alloy |
| Wheel Rear Type | Alloy |
| Tire Type | Tubeless |
| Tire Front | 100/80 - 17 M/C 52P |
| Tire Rear | 130/70 - 17 M/C 62P |
| Brakes | Dual Disc |
| Brake Front | Disc |
| Brake Rear | Disc |
| Speedometer | Digital |
|---|---|
| Odometer | Digital |
| Techometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Fuel Indicator | Yes |
| Seat Type | Split |
| Handle Type | Standard |
| Frame | Diamond (Truss) Frame |
| Battery Type | MF |
|---|---|
| Battery Capacity | 12V - 5.0 Ah |
| Head Lamp | 12V 60/55W |
| No. Cylinders | 1 |
|---|---|
| Drive Type | Chain |
| Carry Hook | No |
| Colors | Matte Black |