| Bike Name | Honda Livo Disc CBS |
|---|---|
| Bike Brand | Honda |
| Category | Standard |
| Brand Origin | Japan |
| Showroom | Find Here |
| Type | Air cooled, 4 stroke, BS-IV engine |
|---|---|
| Engine cc | 109.19 cc |
| Maxpower | 8.31 BHP @7500 rpm |
| Max torque | 9.09 Nm @ 5000 rpm |
| Engine bore | 50.00 mm |
| Stroke | 55.60 mm |
| Fuel System | Carburetor |
| Compression Ratio | 9.9:1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Gears | 4 |
| Clutch | Wet, Multi-Plate |
| Starting Method | Kick and Self Start |
| Mileage | 65 Kmpl |
|---|---|
| Top Speed | 86.00 Kmph |
| Length | 2020 mm |
|---|---|
| Width | 738 mm |
| Height | 1099 mm |
| Wheelbase | 1285 mm |
| Ground Clearance | 180 mm |
| Fuel Tank | 8.50 liter |
| Fuel Tank Reserve | 1.50 |
| Weight | 111 kg |
| ABS | No |
|---|---|
| CBS | No |
| Suspension Front | Telescopic Fork |
|---|---|
| Suspension Rear | Spring Loaded Hydraulic |
| wheel Type | Alloy |
| Wheel Front Type | Alloy |
| Wheel Rear Type | Alloy |
| Tire Type | Tubeless |
| Tire Front | 80/100-18 |
| Tire Rear | 80/100-18 |
| Radial Tire | Yes |
| Brake Front | Disc |
| Brake Front Diameter | 130 mm |
| Brake Rear | Drum |
| Brake Rear Diameter | 110 mm |
| Speedometer | Analogue |
|---|---|
| Odometer | Analogue |
| Fuel Indicator | Yes |
| Seat Type | Single |
| Handle Type | Single Piece |
| Frame | Diamond |
| Battery Type | Maintenance Free |
|---|---|
| Battery Capacity | 12V- 3Ah |
| Battery Voltage | 12 V |
| Head Lamp | 12V 35/35W |
| Turn Lamp | Bulb |
| Ignition | CDI |
| Pass Switch | Yes |
| Tail Light | Bulb |
| No. Cylinders | 1 |
|---|---|
| Drive Type | Chain |
| Carry Hook | No |
| Colors | Athletic Blue Metallic, Imperial Red Metallic, Matte Axis Gray |