BDT: 3,69,000
| Bike Name | Kawasaki Z125 |
|---|---|
| Bike Brand | Kawasaki |
| Category | Sports |
| Showroom | Find Here |
| Type | 125cc, Single Cylinder Engine |
|---|---|
| Engine cc | 125 cc |
| Maxpower | 15 HP |
| Max torque | Not Revealed Yet |
| Fuel System | Fuel Injection |
| Gears | 6 |
| Starting Method | Electric Start |
| Length | 1935 mm |
|---|---|
| Width | 740 mm |
| Height | 1015 mm |
| Seat Height | 815 mm |
| ABS | 2-Channel ABS |
|---|---|
| CBS | No |
| Suspension Front | Telescopic Suspension |
|---|---|
| Suspension Rear | Mono-shock |
| wheel Type | Alloy |
| Wheel Front Type | 17 inch |
| Wheel Rear Type | 17 inch |
| Tire Type | Tubeless |
| Tire Front | 100/80-17M/C 52S |
| Tire Rear | 130/70-17M/C 62S |
| Brakes | Dual Disc |
| Brake Front | Disc |
| Brake Rear | Disc |
| Speedometer | Digital |
|---|---|
| Odometer | Digital |
| Techometer | Analogue |
| Tripmeter | Digital |
| Fuel Indicator | Yes |
| Seat Type | Split |
| Handle Type | Clip |
| Battery Type | MF |
|---|---|
| Turn Lamp | LED |
| Pass Switch | Yes |
| Tail Light | LED |
| Low Battery Indicator | Yes |
| No. Cylinders | 1 |
|---|---|
| Drive Type | Chain |
| Carry Hook | No |