BDT: 1,59,000
| Bike Name | Runner Knight Rider |
|---|---|
| Bike Brand | Runner |
| Category | Standard |
| Showroom | Find Here |
| Type | Single Cylinder SOHC 4 stroke, Aircooled Petrol Engine |
|---|---|
| Engine cc | 150 cc |
| Maxpower | 8.9 Kw @ 7500 rpm |
| Max torque | 12.2 N.m @ 5500 rpm |
| Fuel System | Carburator |
| Cooling System | Air Cooled |
| Gears | 5 |
| Clutch | Wet Type Multiplate |
| Starting Method | Electric & Kick Start |
| Mileage | 50 Kmpl |
|---|---|
| Highway Mileage | 55.00 Kmpl |
| Top Speed | 120.00 Kmph |
| Length | 2025 mm |
|---|---|
| Width | 740 mm |
| Height | 1065 mm |
| Wheelbase | 1335 mm |
| Ground Clearance | 160 mm |
| Fuel Tank | 16.80 liter |
| Fuel Tank Reserve | 1.25 |
| Maxload | 150 |
| ABS | No |
|---|---|
| CBS | No |
| Suspension Front | Telescopic |
|---|---|
| Suspension Rear | Mono-shock |
| wheel Type | Alloy |
| Wheel Front Type | 17 inch |
| Wheel Rear Type | 17 inch |
| Tire Type | Tubeless |
| Tire Front | 80/100-17 |
| Tire Rear | 110/80-17 |
| Brake Front | Disc |
| Brake Rear | Drum |
| Fuel Indicator | Yes |
|---|---|
| Seat Type | Singel |
| Handle Type | Standard |
| Battery Type | MF |
|---|---|
| Battery Capacity | 12V5Ah |
| Battery Voltage | 12V |
| Head Lamp | 12V 35-35W |
| Turn Lamp | Yes |
| Ignition | CDI |
| Pass Switch | Yes |
| Tail Light | Yes |
| No. Cylinders | 1 |
|---|---|
| Drive Type | Chain |
| Carry Hook | No |
| Colors | Blue, White, Black |