BDT: 2,49,000
| Bike Name | Suzuki Burgman Street |
|---|---|
| Bike Brand | Suzuki |
| Category | Scooter |
| Brand Origin | Japan |
| Showroom | Find Here |
| Type | Single Cylinder, 4-Stroke |
|---|---|
| Engine cc | 124.3 cc |
| Maxpower | 8.7 ps @7000 rpm |
| Max torque | 10.2 Nm @ 5000 rpm |
| Engine bore | 52.50 mm |
| Stroke | 57.40 mm |
| Fuel System | Carburetor |
| Cooling System | Air Cooled |
| Starting Method | Kick and Self Start |
| Length | 1884 mm |
|---|---|
| Width | 661 mm |
| Height | 1163 mm |
| Seat Height | 780 mm |
| Wheelbase | 1265 mm |
| Ground Clearance | 160 mm |
| Fuel Tank | 5.60 liter |
| Weight | 110 kg |
| ABS | No |
|---|---|
| CBS | No |
| Suspension Front | Telescopic |
|---|---|
| Suspension Rear | Hydraulic Type |
| wheel Type | Alloy |
| Wheel Front Type | 12 inch |
| Wheel Rear Type | 10 inch |
| Tire Type | Tubeless |
| Tire Front | 90/90-12 |
| Tire Rear | 90/100-10 |
| Brake Front | Disc |
| Brake Rear | Drum |
| Speedometer | Digital |
|---|---|
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Fuel Indicator | Yes |
| Handle Type | Standard |
| Battery Type | MF |
|---|---|
| Battery Capacity | 12 V - 3 Ah |
| Head Lamp | LED |
| Turn Lamp | LED |
| Pass Switch | Yes |
| Tail Light | LED |
| No. Cylinders | 1 |
|---|---|
| Drive Type | Belt Drive |
| Carry Hook | No |
| Colors | Black, White, Grey |