| Bike Name | Yamaha NIKEN |
|---|---|
| Bike Brand | Yamaha |
| Category | Naked |
| Brand Origin | Japan |
| Showroom | Find Here |
| Type | 3-cylinder, liquid-cooled, 4-stroke, DOHC, 4-valves |
|---|---|
| Engine cc | 847 cc |
| Maxpower | 115 HP (Approx) |
| Max torque | 88 NM (Approx) |
| Engine bore | 78.00 mm |
| Stroke | 59.10 mm |
| Fuel System | Fuel Injection |
| Compression Ratio | 11.5:1 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Gears | 6 |
| Starting Method | Electric Start |
| Mileage | 30 Kmpl |
|---|
| Length | 2150 mm |
|---|---|
| Width | 885 mm |
| Height | 1250 mm |
| Seat Height | 820 mm |
| Wheelbase | 1510 mm |
| Ground Clearance | 150 mm |
| Fuel Tank | 18.00 liter |
| Fuel Tank Reserve | 3.40 |
| Weight | 263 kg |
| ABS | Yes |
|---|---|
| CBS | Yes |
| Suspension Front | Dual Tube USD Forks |
|---|---|
| Suspension Rear | MonoShock |
| wheel Type | Alloys |
| Wheel Front Type | Dual 15-inch |
| Wheel Rear Type | 17-inch |
| Tire Type | Tubeless |
| Tire Front | 120/70 R15 |
| Tire Rear | 190/50 R17 |
| Brakes | Double disc |
| Brake Front | Dual Discs |
| Brake Front Diameter | 298 mm |
| Brake Rear | Single Disc |
| Brake Rear Diameter | 282 mm |
| Speedometer | Digital |
|---|---|
| Odometer | Digital |
| Techometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Fuel Indicator | Yes |
| Seat Type | Split |
| Handle Type | Clip Type |
| Frame | Diamond |
| Battery Type | Maintenance Free |
|---|---|
| Head Lamp | LED |
| Ignition | TCI |
| Pass Switch | Yes |
| Tail Light | LED |
| Low Battery Indicator | Yes |
| No. Cylinders | 3 |
|---|---|
| Drive Type | Chain |
| Colors | Gloss Black |